2014 Watertown High School senior award and scholarship winners

Raider Times staff, .

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






The following is a list of the students honored during Watertown High School’s Junior and Senior Awards Night on May 29, 2014.

Thank you to all of the organizations for their continued generosity and support, and congratulations to all of the honored students.

 


 

Alfred Della Paolera Memorial Scholarship

presented by the Della Paolera Family

Adrine Harutunyan, Ashlee Wisniewski

 


Allied Waste Services Scholarship

presented by Allied Waste

Meri Kalashyan, John Scudder

 


Anthony R. Grassia — National Honor Cum Laude Scholarship

presented by Arthur J. Brienza

Rebecca Krieger

 


 

Anthony S. Ciulla Sr. Memorial Scholarship

presented by Mrs. Anthony Ciulla

Joseph Kelland

 


 

Armenian Club

presented by Sonia Tamakian

Arpine Israelyan, Marianna Janikian, Talar Kaya, Arsen Patvakanian

 


 

Armenian Women’s Educational Scholarship

presented by Armenian Women’s Educational Club

Adrine Harutunyan

 


 

Arthur H. Milano Memorial Scholarship

presented by Marjorie Milano Trust

Erik Antonellis, Connor Crowley, Gregory Dorian

 


 

Aurora Pane Memorial Scholarship

presented by the Pane Family

Matthew Banks

 


 

Barbara Everett Flores Memorial Scholarship

presented by relatives and friends of Barbara Flores

Cody Hecht

 


 

Betsy Ross Good Citizenship Scholarship

presented by Kenneth and Steven Woodland

Alice Elbakian, Thansuda Namsena

 


 

Beverly M. DiMascio Scholarship

presented by the DiMascio Family

Daniel D’Amico, Kelly Horan, Joseph Kelland

 


 

Century 21 Adams Realty Scholarship

presented by Century 21 Adams Realty

Shawna England, Kyle Rooney

 


 

Chamber of Commerce — Barclay Good Citizen Award

presented by Watertown/Belmont Chamber of Commerce

Gregory Dorian

 


 

Chamber of Commerce Scholarship

presented by Watertown / Belmont Chamber of Commerce

Michelle Foun

 


 

Chamber-in memory of Brenda Fanara

presented by Watertown/Belmont Chamber of Commerce

Adam Albano

 


 

Cindy Waldron Cannon Scholarship

presented by Watertown Children’s Theatre

Sarah Gallant

 


 

Clifton A. Felton Scholarship

presented by Clifton A. Felton Scholarship Committee

Danielle MacDonald

 


 

Cunniff School PTO Scholarship

presented by Cunniff School PTO

Joseph Kelland, Lea Strangio

 


 

Domenic Trabucco Memorial Scholarship

presented by Rotary

Connor Crowley, Gregory Dorian

 


 

Dora Castrucci Valentine Memorial Scholarship

presented by husband and children of Dora Castrucci Valentine

Marisa Russo

 


 

Elayne M. Fontana Memorial Scholarship

presented by the Fontana Family

Jessica Lampasona

 


 

Erald Sawyer Scholarship

presented by Lowell School PTO

Francesca Korte

 


 

Fred and Mary Parshley Memorial Scholarship

presented by the Parshley Children

Marisa Russo

 


 

Friends of Mary Kostikian Scholarship

presented by friends of Mary Kostikian

Gabriella Coppola

 


 

Glen R. Mastrangelo Memorial Scholarship

presented by the Mastrangelo Family

Matt Donnell, Dante Flori, Luke Leitner, Jacqueline Russo

 


 

H. Nish Boyajian Memorial

presented by Rotary

Matthew Banks

 


 

Hai Guin Award

presented by Hai Guin

Marianna Janikian

 


 

Hoyt Thurber Scholarship Award

presented by Hoyt Thurber Scholarship Committee

Erik Antonellis, Lea Strangio

 


 

Hsü-Balzer Family Drama Award

presented by Eileen Hsü-Balzer

Sarah Gallant

 


 

Jack Hahn Music Awards

presented by Fine Arts Advisory Group (Music Boosters)

Daniel Shin, Ashlee Wisniewski

 


 

Jessica Craig Memorial Scholarship

presented by Karen Schwartz

Jessica Rodriguez

 


 

Jimma Pomponi Scholarship

presented by the Pomponi Family

Cody Hecht, Danielle Keuchkarian

 


 

John Phillip Sousa Award

Kevin Ponce

 


 

Julie Lynn Aylaian Memorial Scholarship Award

presented by Julie Lynn Aylaian Memorial Scholarship Committee

Rebecca Krieger

 


 

Just Be Kind Award

Graphic Connections at the Spoken Tee

Matthew Banks, Patrick Dawson, Danielle MacDonald, Christina Mazzeo

 


 

Larkin-Phelps Scholarship

presented by Richard Phelps

James Garbier

 


 

Lt. Paul J. Sullivan Scholarships

presented by Lt. Paul J. Sullivan Scholarship Trust

Erik Antonellis, Mary Breen, Connor Crowley, Gregory Dorian, Kelly Horan

 


 

Martha A. Fitzpatrick Memorial Scholarship

presented by Michael & Vincenza Vinciullo Charitable Foundation Trust

Michelle Foun

 


 

Michael & Vincenza Vinciullo Scholarship

presented by Michael & Vincenza Vinciullo Charitable Foundation Trust

Daniel Austin-Manning

 


 

Michael E. Avtges Memorial Award

presented by Mr. & Mrs. Nicholas E. Avtges

Gregory Dorian

 


Miller/Tracy Children’s Foundation Scholarship

presented by Miller/Tracy Children’s Foundation, Inc.

Lisdeivy Clavijo, Nick Guinta, Thansuda Namsena

 


 

Mount Auburn Hospital Nursing Scholarship

presented by Mount Auburn Hospital

Arlin Cimen

 


 

Nancy Pipito Memorial Scholarship

presented by Pipito friends and family

Talar Kaya, Thansuda Namsema

 


 

National School Orchestra Awards

Gregory Dorian

 


 

Paul Bannon Memorial Award

presented by Bannon family and friends

Kevin Arsenault

 


 

Peter B. Clough Scholarship

presented by Peter Clough Scholarship Foundation

Kelly Horan

 


 

Rotary Merit

presented by Rotary

Erik Antonellis, Alexander Bresnee, Michelle Foun, Melissa Loumi, Daniel Shin, Ashlee Wisniewski

 


 

Russell Morgan Memorial

presented by Rotary

Natalia Ortega

 


 

Salvatore and Maria Pizzi Family Foundation, Inc.

presented by Salvatore and Maria Pizzi Family Foundation

Alice Elbakian, Edward McCormick

 


 

Sgt. Thomas J. Cannalonga — Sons of Italy Visual Arts Award

presented by Thomas J. Cannalonga family/Sons of Italy, Watertown

Isabella Carton

 


 

Sloane Scholarship

presented by Arsenal Center for the Arts

Ahmad Taha

 


 

Soft Touch Band

presented by Soft Touch Band

Mary Breen

 


 

Sons of Italy Scholarship Lodge #1583

presented by Lodge Cornelia dei Gracchi #1583

Francesca Korte

 


 

Spiro and Efrosina Christo Memorial Scholarship Fund For English Language Learners

presented by Connie Christo

Lisdeivy Clavijo, Thansuda Namsena, Lucas Oliveria


Stephen Everett Memorial

presented by Rotary

Francesca Korte

 


 

Student Speaker Award

presented by Rotary

Rebecca Krieger

 


 

Thomas McGovern Scholarship

presented by McGovern family and friends

Kevin Arsenault, Lea Strangio

 


 

United Electric Controls Scholarship

presented by United Electric Controls

James Kapotsis

 


 

Upit Family Memorial Scholarship

presented by Estate of Marjorie Anne Upit

Shannon Cafua

 


 

Watertown Art Association Memorial Scholarship

presented by Watertown Art Association

James Garbier

 


 

Watertown Baseball Scholarship

presented by Watertown Baseball League

Eric Tirrell

 


 

Watertown Boys Youth Lacrosse

presented by Watertown Boys Youth Lacrosse

Matt Donnell, Joseph Kelland

 


 

Watertown Council #155 Memorial Scholarship

presented by WCCI Watertown Knights of Columbus #155

Daniel Shin

 


 

Watertown Educators Association Scholarship

presented by Watertown Educators Association

Joseph Kelland, Kyle Rooney

 


 

Watertown Girls Softball Scholarship

presented by Watertown Softball League

Jessica Rodriguez

 


 

Watertown Girls Youth Lacrosse

presented by Watertown Youth Girls Lacrosse

Jessica Lampasona

 


 

Watertown Middle School Memorial Scholarships

presented by Watertown Middle School Staff

Joseph Kelland, Jessica Lampasona, Luke Leitner, Michael Stinehart

 


 

Watertown Middle School PTO Scholarship

presented by WMS PTO

Kelly Horan, Danielle MacDonald

 


 

Watertown Police Association

presented by Watertown Police Association

Kaitlin Arsenault, Patrick Dawson

 


 

Watertown Women’s Club Scholarship

presented by Watertown Women’s Club

Christina Mazzeo

 


 

Watertown Yacht Club Memorial Scholarship

presented by Watertown Yacht Club, Inc.

Anet Calisir

 


 

Watertown Youth Hockey Scholarship

presented by Watertown Youth Hockey

Dante Flori, Marisa Russo

 


 

Watertown Youth Soccer Scholarship

presented by Watertown Youth Soccer League

Cody Hecht, Christina Mazzeo

 


 

WHS Athletic Hall of Fame Scholarship

presented by WHS Athletic Hall of Fame

Erik Antonellis, Joseph Kelland, Amanda Porter-Collins, Lea Strangio

 


 

WHS Class of 2010

presented by WHS Class of 2010

Erik Antonellis, Gregory Dorian

 


 

WHS PTSO

presented by PTSO

Daniel D’Amico, Marisa Russo

 


 

William D. Corbett Scholarship

presented by Lowell School

Anthony Kapotsis

 

 

–June 25, 2014–

Print Friendly, PDF & Email