Watertown High honors excellence and achievement by ninth-, 10th-, and 11th-graders

Back to Article
Back to Article

Watertown High honors excellence and achievement by ninth-, 10th-, and 11th-graders

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






The following is a complete list of the Watertown High School students in ninth, 10th, or 11th grade who were recently honored for their achievements during the 2018-19 school year.


Academic Excellence — Class of 2020

David Abrahamyan, Anna Aiello, Kristen Beach, Julianna Cacia, Antonina Carton, Liam Carvajal-Janke, Elias Cherry-German, Anna Fabian, Evan Fleischer, Helen Gjino, Yeraz Kaligian, Gevork Karapetyan, Angelina Li, Ani Manjikian, Anais Markwood, Dylan McNicholas, Saron Nebiye, Ashley Nygren, Danya Rifai, Rachael Stokes, Lakshmi Thangaraj, Martin Tibets, Siranush Tolmoyan, Maia Vachon, Anthia Vrahliotis, Raymond Whitney, and Crystal Yapoudjian

Academic Excellence — Class of 2021

Christopher Baba, Leah Bailey, Shabnam Begum, Alexandra Calix, Sebastian Correa, Aidan Curry, Grace Darmody, Natalie Finton, Allison Fitzpatrick, Carolyn Gulley, Rita Hackett, Amad Kabir, Ahmed Khan, Waqas Khan, Caiden Kiani, Harriet Neeley, Maud Neeley, Roberto Pegueros-Maguire, Jenna Petrie, Patricio Pino, Thomas Powderly, Hina Rahman, Giulia Salvucci, Sophie Shepard, Daniel Stefano, Wesley Szeto, Lana Taffel, Isabella Tancredo, Gacia Vosbigian, and Henry Yusem

Academic Excellence — Class of 2022

Philip Centola, Catherine Fabian, Claire Fabian, Merideth Greene, Mona Houjazy, Eleni Hum, Taylor Lambo, Zachary Paquette, Ivy Seek, and Nathan Theodore

10-12 PE Award

Cameron Carr and Brendan King

Freshman PE Award

Manka Hadzhieva and Rafael Velasquez

Bausch & Lomb Honorary Science Award and Scholarship

Crystal Yapoudjian

Book Award — Brandeis University

Siranush Tolmoyan

Book Award — College of the Holy Cross

Anna Fabian

Book Award — Columbia University

Evan Fleishner

Book Award — Dartmouth College

David Abrahamyan

Book Award — George Washington University

Anais Markwood

Book Award — Harvard University

Elias Cherry-German

Book Award — Michigan State University

Raymond Whitney

Book Award — Northeastern University

Martin Tibets

Book Award — Saint Joseph’s University

Ivan Kalachev

Book Award — Saint Michael’s College

Gevork Karapetyan and Maia Vachon

Book Award — Saint Thomas University

Liam Carvajal-Janke

Book Award — Syracuse University

Antonina Carton and Oliver Eason

Book Award — Trinity College

Guilherme De Oliveira

Book Award — University of Michigan

Karim Monroe

Book Award — University of New Hampshire

Andrea McAdam

Book Award — Wellesley College

Saron Nebiye

Book Award — Williams College

Yeraz Kaligian

Book Award — Yale

Anthia Vrahliotis

Business — Leaps and Bounds

Isabella Tancredo

Construction Technology — Lending A Hand

John Moynihan

Consumer & Family Sciences — The Show Must Go On

Shant Cimenian

Engineering — Above and Beyond

Guilherme De Oliveira

English Language Arts Award — 11th Grade

Anna Aiello and Isabella Terzian

English Language Arts Award — 10th Grade

Shabnam Begum and Caiden Kiani

English Language Arts Award — 9th Grade

Jasmine Affany

English Language Arts Award — Transitional English

Hatydzha Yelliyeva

English Language Arts Award — AP Literature

Kristen Beach

ESL Achievement Awards

Wender Carlos, Ryan Da Silva, Nora Duarte Cordero, Manka Hadzhieva, Kimberly Hernandez, Mishleen Kerio, Nayara Rocha, Abnner Vasquez Mejia, and Ivanny Yaribel Santos

Excellence in 2D Art

Natalie Finton

Excellence in 3D Art

Angelina Halibian and Liana Rice

Excellence in Band

Helen Gjino

Excellence in Chorus

Alicia Karunaratne

Excellence in Drawing

Kara O’Neil

Excellence in Graphic Design

Relfa Amador Proano

Excellence in Strings

Racheal Stokes

Hai Guin Scholarship

Gacia Vosbigian

Health Award

Sabrina Lopez and CJ Torres

Maker of the Year — Class of 2021

Max Sharapov

Outstanding Achievement in Arabic

Henry Yusem

Outstanding Achievement in Armenian

Shant Cimenian

Outstanding Achievement in Italian

Aidan Curry

Outstanding Achievement in Sciences — AP Chemistry

David Abrahamyan

Outstanding Achievement in Sciences — AP Physics 1

Henry Yusem

Outstanding Achievement in Sciences — Applied Chemistry

Jonathan Lucas

Outstanding Achievement in Sciences — Biology

Alejandro Pegueros-Maguire, Liana Rice, and Haley Wolff

Outstanding Achievement in Sciences — Chemistry

Sarah Tabbara

Outstanding Achievement in Sciences — Conceptual Physics

Moses Davis

Outstanding Achievement in Sciences — Foundations of Biology

Viktorya Hovhannosyan

Outstanding Achievement in Sciences — Honors Biology

Helen Gjino

Outstanding Achievement in Sciences — Honors Chemistry

Aidan Curry

Outstanding Achievement in Sciences — Honors Physics

Taylor Lambo

Outstanding Achievement in Sciences — Physics

Philip Centola and Matthew DiDucca

Outstanding Achievement in Sciences — Physics with Algebra

Gianna Marino

Outstanding Achievement in Sciences — Transitional Biology

Hatydzha Yelliyeva

Outstanding Achievement in Spanish

Philip Centola

Project Adventure Award

Giulia Salvucci and Calvin Walter

Radio /Television — Leaps and Bounds

Aaron Panchu

Reach Award — 2022

Mary Ashbahian, Philip Centola, Emma Fallon, and Taylor Lambo

Rensselaer Medal

David Abrahamyan

SILS

Antonina Carton and Evan Fleishner

Social Studies Departmental Award — AP European

Elias Cherry-German

Social Studies Departmental Award — AP US History

Lana Taffel

Social Studies Departmental Award — Contemporary World History

Kevin O’Neil

Social Studies Departmental Award — Honors US History I

Eleni Hum

Social Studies Departmental Award — Honors US History II

Leah Bailey

Social Studies Departmental Award — Honors World History

Anais Markwood

Social Studies Departmental Award — US History I

Joseph Cottone and Philip Centola

Social Studies Departmental Award — US History II

Sarah Tabbara and Luis Solano Ramos

Social Studies Departmental Award — World History

Isabella Terzian

Society of Women Engineers

Anna Aiello, Ashley Nygren, and Crystal Yapoudjian

Mathematics Teacher Awards

Caiden Kiani, Chris Lanni, Enid McLawrence Toribio, David Abrahamyan, Relfa Amador Proano, Dyanne Bonyuet, Philip Centola, May Cort, Maria Vitoria DaSilva, Emma Fallon, Jamie Fernandez Sanchez, Benjamin Fiorentino, Benjamin Heep, Mona Houjazy, Juliana Lavery, Mercy Mejia Pocon, Isaac Mugomba, Katherine Quevedo Pocon, Delmis Sabillon, Yunel Sanchez Soto, Caileigh Sullivan, and Sarah Tabbara

–June 25, 2019–

Print Friendly, PDF & Email